| Stoica_Paul_1996 a întrebat:

Sal TPU
Am o problema cu un scuter un aprilia rally i-am montat setu si morneste doar cu socu indiferent cald sau rece si se tureaza la maxim cu socu tras daca iau socu dupa 3 4 sec moare motoru!
! funda!
ce poate sa fie cablu la acceleratie nu e blocat! si fara soc nu porneste!

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Paul, demonteaza carburatorul, jiglerul trebuie sa fie de maxim 68, regleaza-i aerul 1, 5 maxim doua ture, inapoi dupa ce l-ai inchis de tot! Controleaza daca pistonasul carburatorului culiseaza cand actionezi cablul de acceleratie, si nu cumva sa fie montat grsit, la 180°, o parte este dreapta, o parte semirotunda, partea semirotunda catre filtrul de aer, iar cand actionezi surubul de relanti, vezi cum urca sau coboara. Controleaza si cnc, daca functioneaza cuiul ponto! Asra-i carburatia pentru Aprilia, alta nu-i! Iti stau la dispozitie Paul pentru alte nelamuriri!

| Stoica_Paul_1996 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Astazi ma duc si incerc ce mi-ai spus alti mi-au zis ca e din semeringurile de la ambielaj deci doar carbucatia este de vina?! stima!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Stoica_Paul_1996):

Daca pana sa montezi setul pornea, nu vad de ce n-ar porni si acum!

| Yamaha123 a răspuns (pentru Stoica_Paul_1996):

Este de la amestecul aer benzina in nici un caz de la semeringuri
Regleaza amestecul carburant cum a spus Calin mai sus.
Bafta!