| MaXSp3ed a întrebat:

Sal TPUwinking
Vreau sa fac un atestat pentru a conduce scuteru.
Cam cat ma costa si... daca stiti ce trebuie sa fac? big grin sa dau o proba ceva sau sa completez ceva ( daca e de completat aveti vreun model? )

Care stie sa raspunta... va umpluuuu de FUNDITEEwinking love struck va rog
plz sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca scuterul se incadreaza la categoria moped trebuie sa ai 16 ani si sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(este cu CC de pana la 125 cmc, viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria A1. In ambele cazuri adreseaza-te la o scoala de conducere. Succes si numai bine!