| Stefanuk a întrebat:

Sall am cumparat recent un Vw Touareg din 2004 are motor de 2.5 r5 174CP, m-am dat azi dimineata o intrecere cu un X5 si dupa circa 10km am realizat ca alternaltoru nu mai incarca.Am chemat pe un prieten si a zis ca sunt duse periile le-am schimbat, am pornit masina si tot nu incarca.DE CE? SE POATE CA SA FIE DUS RELEU? DACA DA UNDE IL GASESC SI CUM ARATA? va multumesc mult

9 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-l duci la un electrician auto si nu mai lasa pe toti neavenitii sa umble la masina ( sti ca romanii sunt toti mecanici si electricieni )! te va costa ceva dar macar nu strici si alte cele de iti mai ia si foc masina pana la urma ...si banuiesc ca nu a fost ieftina... a! sa nu uit! inainte de toate astea cauta-te binisor de bani pentru orice eventualitate ca nu e chiar ieftin.

| Stefanuk explică (pentru michael5813):

Stiu m-am uitat pe onauto si ma costa in jur de 450 EURO, dar eu cred ca este dus doar releu tu ce zici?

| michael5813 a răspuns (pentru Stefanuk):

In general alternatorul face figuri. dar cel mai sigur este asa cum am mai spus : du masina la service pentru o diagnoza precisa ca e pacat sa dai banii aiure! sigur ca iti doresc sa fie ceva minor si fara costuri mari!

| EddiWeed a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un service specializat si nu apleca urechea la ce spune unu si altu.totusi un tuareg nu se repara in parcare cu ciocanu..asta daca ti la masina tawinkingvezi ca iti spune la service si atunci schimbi sau repari ce este defect. poti sa iei si de la dezmembrari.e alegerea ta

| Stefanuk explică (pentru EddiWeed):

Eu te inteleg perfect dar crede-ma ca de cate ori am mers da service, am mers cu o problema si am venit inapoi cu doua.credema

| 0rlando a răspuns (pentru Stefanuk):

Mergi la un magazin de acumulatori auto, pentru o diagnoză.
Costă doar 10 lei și îți poate spune dacă este de vină releul sau alternatorul și de asemenea, îți poate arăta unde este releul.

| Stefanuk explică (pentru 0rlando):

Ok mersi.

| stalinyo a răspuns:

Mergi la service pentru o diagnoza doar nu costa o avere

| Stefanuk explică (pentru stalinyo):

Bine frate te inteleg da service e de mine la 30km si eu pot merge pe baterie maxim 5 km...ca sa ajung la service imi trebuie 6 bateri incarcate la maxim....de unde le iau, si daca nu-mi face masina pe loc eu ce ma fac?