| yoyouu a întrebat:

Sall TPU,am si eu o problema,am o dacia 1310, iar cand schimb in viteza 2 se aude o "cârâială", stiti ce ar putea fi defect?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sub masina, unde "iese" schimbatorul, ai o tablita cu un plastic pe ea, numita "patina", care stabileste limita dintre R si treapta a 2-a. Daca a sarit plasticul, sau s-a dereglat aia, asa se intampla.
Trebuie ridicata masina pe un elevator, sau pe o rampa, cineva sta inauntru si baga in a 2-a, iar cel de jos regleaza patina sa nu lase schimbatorul mai in stanga de a 2-a.
Ai putea sa mergi intai la piese auto, sa iei direct patina noua, ca e maxim 5 lei, din cate imi aduc aminte.

| MariusF23 a răspuns:

Vezi sincronul de la treapta 2.

| DataSoft a răspuns:

Vezi daca mai e ulei in cutia de viteza sau poate este un pinion pe duca. happy