| PolistuX a întrebat:

Care este diferenta intre cross si enduro?

Si care este mai bun?

Răspuns Câştigător
| Raiden_8173 a răspuns:

Deci diferenta dintre Enduro Si Cross nu e prea mare :
1. Enduro are faruri, stop, semnalizatoate si numar de inmatriculare. Crossul nu
2. Cu enduro poti sa mergi pe strada. Cu Crossul nu straight face numai ppe terenuri special amenajate.sau dealuri

Din Punct de vedere al performantei conteaza ce vrei tu daca vrei o motocicleta Stradala atunci categoric enduro iar pentru. Off-Road Crosswinking bafta multa!
App. Fundita puppy dog eyes happy?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sa incepem cu enduro: Destinate exclusiv deplasarilor in teren accidentat. Nu sunt dotate cu faruri si semnalizatoare, circulatia lor nefiind permisa pe drumurile publice. Pot fi recunoscute dupa silueta inalta, garda mare la sol, roata fata mai mare si cauciucurile cu crampoane. Cele destinate exclusiv deplasarilor in teren accidentat si care nu sunt dotate cu far si semnalizatoare sunt Cross cele care au far si sunt inmatriculabile sunt enduro.

Cross: Asemanatoare motocicletelor enduro, sunt folosite in competitiile de motocross, pe trasee de pamant special amenajate cu obstacole si trambuline.

| Kanabiss a răspuns:

Cross e doar pe noroi stii si curse din astea dar enduro e pe munte pe cararari si cu o motocicleta enduro poti merge si pe asfalt

| Liteon a răspuns:

Pai depinde cross este de teren mergi cu el pe camp si pe strada... enduro merge si pe camp si pe asfalt deci in concluzie mai bun este enduro acum tu consideri ce doresti...

| PriSe_Aletz_1995 a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun dar nu au dreptate in totalitate colegii mei de mai jos happy
Sa iti spun eu cum sta treaba de fapt, nu cer funda neaparathappy
1. Enduro:Este intr-adevar o motocicleta de teren insa are foarte mult cuplu la turatii mici, pe cand un cross are cuplu la turatii mult mai mari. Deasemenea motocicleta de enduro are instalatie electrica iar cea de cross nu are deoarece crosurile sunt facute de competii fara prea multe addonuri happy
Enduro este mult mai fiabil decat un cross, tinand cont de materialele din care sunt facute piesele. si mai sunt multe altele daca vrei sa afli mai multe id meu nicu_prisecaru72 sau fb Aletz.Prise deaemenea cateva modele de motociclete enduro sunt ktm exc, yamah wr, husqwarna, husaberg.Primele doua modele fiind cele mai folosite fiindca se gasesc usor piese de schimb.