| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

la farul original de logan daca ii pun xenon pot sa il vopsesc negru mat! daca las faru origina cu bec merge sa il vopsesc inauntru negru mat lumina de la bec va fi la fel de puternica dau funda! 1

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci un far are o oglinda facuta sa imprastie lumina intr-un spectru...cat de idiot sa fii sa intrebi asa ceva? vopsesti negru mai vezi o... ghici!

xenonul e mai varza. oglinda de la lighean, pardon, logan, nu e facuta sa imprastie cum trebuie lumina unui bec xenon. punand asa instalatie pe far cu oglinda o sa fie mama ta cea mai aplaudata fiinta de pe soselele tarii. becul xenon e facut pentru far cu LUPA. aia e capabila sa preia fasciculul de lumina creat de un bec tip xenon si sa il distribuie cum trebuie.

ps. daca te prinde politia cu rahatul ce vrei sa il faci ramai fara talon, placute, iei o amenda simpatica cu 3 zerouri si trebuie sa dai banii si pe faruri noi, ca odata vopsite nu mai ai cum sa revii la ele. cromul de pe oglinda e "de unica folosinta"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stii cum sa ramai fara certificat sau vrei sa mergi ca un ninjalau noaptea?

| K0sti a răspuns:

Atata minte ai?

| OldSoul a răspuns:

Renunta la idee, daca il vopsesti nu vei mai avea aceeasi lumina, se va vedea foarte slab, plus ca nu il poti vopsi cu orice "vopsea" trebuie una care sa reziste la temperaturi ridicate, iar daca ii pus xenon, iti iei adio de la talon cand esti prins.