| Dfghhghu a întrebat:

Salut! Am 17 ani iar la anul in ianuarie fac 18. Ideea este ca sunt pasionat de motociclism, nu ma mai pot concentra la alte lucruri, efectiv ma gandesc la cum ma voi plimba cu motorul, sa descopar modele, sa vad cum merg etc. Nu vreau viteza. Din pacate am albinism ocular, care a rezultat in nistagmus, parca am fost blestemat... dar ma impac cu gandul ca vad destul de bine incat sa iau permisul, cu ochiul stang vad destul de bine, cu dreptul, nu prea. Voi ce parere aveti, exista o operatie ceva? Va rog fara raspunsuri de NU SE POATE sau mai stiu eu ce, a, si inainte sa termin, cand ma uit in trafic vad bine semnele, semafoarele, mai ales, poate nu va vine sa credeti, noaptea.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt sofer de 14 ani de zile, fost pasionat de tuning inca de la 17-18 ani, mi-am tunat toate masinile pentru viteza sau pentru look investitii mii de euro...
Iti pot spune din propria experienta ca e o prostie sa ai o pasiune in care sa bagi bani ...pentru viteza
Apoi m-am resemnat
Viteza ucide, motociclismul este MULT mai periculos decat orice masina!
In traficul din Romania, este o prostie sa fii pe motor
Motocicleta duce la viteza, cele peste 10.000 de ture din bord (17.000 RPM in cazul celor sport) nu te lasa sa o conduci cu 50-60 km/h
Deci poate crezi tu ca e un blestem dar e si un lucru bun din asta!
Nu suntem tara in care sa poti merge tare cu motocicleta...iar a merge incet cu motocicleta nu are niciun sens, odata ce ele sunt de viteza.
Ma uit la masina mea e in rosul in 7000 RPM, cand merg cu ea cu 4000 rpm parca imi bat joc de ea, dapai sa tii o motocicleta "sub-turata"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vei primi permis de conducere datorită problemelor cu ochii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind un subiect medical, singurul loc in care vei primi toate informatiile/sansele este o clinica de oftalmologie.
Mergi cu o trimitere de la medicul de familie, faci un consult amanuntit, si intrebi medicul ce sanse ai pentru permis, ce s-ar putea face in cazul in care mai trebuie imbunatatita vederea.
Te pregatesti din timp, sa stii cum sta treaba.
Din experienta mea (la fise pentru permis), daca vezi perfect cu un ochi, si mediu cu celalalt, esti considerat apt.

| antoniaidk a răspuns:

Pai dacă ai peste 16 ani ai fi putut deja sa ai motor.eu zic ca te poți opera.pentru orice exista o soluție, nu te panica.ai incredere in tine! Deci ai câteva variante,mergi la un doctor vezi dacă se poate rezolva problema cu ochii, dacă nu se poate, dai bani și iei cumva carnetu ăla! daca nu Reușești nici așa, condu ilegal. oricum nimeni nu i verifica pe motocicliștilaughing atatea persoane cunosc ce conduc fără carnet dar n au treaba ca politia amendează bătrânele care vând pătrunjel pe strada, nu neregulile laughingașa ca stai linsitit! totul se rezolva! succes