| Dfghhghu a întrebat:

Salut! Am 17 ani si din pacate am o forma de albinism care mi-a afectat ochii, nu sunt orb dar nici perfect nu vad. Ma descurc la scoala destul de bine optic ma refer... dar de la 13 ani am o pasiune pentru motociclete, care nu s-a manifestat prea des, evident, la 16 ani parintii nu m-au lasat sa dau de asa ceva deoarece le era frica, imi placea sa ma uit la clipuri cu motoare, sa stiu cum functioneaza unul, etc, dar acum, la 17 ani, in ianuarie anul viitor fac 18, nu mai pot, ard pe interior, imi doresc acel carnet de A2, evident nu mai ma pot concentra la alte activitati deoarece ma gandesc doar la un drum cu motorul, imi doresc sa fiu eu, pe el, liber. Vreau raspunsuri si pareri. Doctorul meu a zis ca vad suficient cat pentru a fi apt de a lua permisul, vreau raspunsuri si opinii de la cunoscatori, nu vrea raspunsuri de genul ("si cei sanatosi mor pe motoare") sau "E moarte curata" sau "mai bine ia -ti o masina la problema ta" deoarece vreau sa precizez ca daca voi lua carnetul nu voi fi vitezomam sau chestii de genul, nu am fost niciodata genul teribilist, vreau doar sa merg cu el si sa am unul. Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi pana aici.

Răspuns Câştigător
| Gabriel2424 a răspuns:

Dacă asta e pasiunea ta, cine suntem noi să judecăm atâta timp cât esti atent la trafic, nu ai mania vitezei ar trebui sa fie totul bine, am si eu un cunoscut, fratele bunicii mele care la 64 de ani merge cu motorul, e plăcerea lui, asta îi place, daca crezi ca nu e o dorință de moment incearca sa iei permisul de A2, dar un sfat, nu neglija nici scoala sa le arăți parintilor tai ca meriți.

4 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Atâta timp cât tu răspunzi de tine, ești îndemnat să-ți urmezi pasiunile. Până la urmă, ești mare și trebuie să iei singur decizii. Părerile altora nu contează pentru că tu ești cel care decizi ce vrei să faci mai departe. Succes!

| Silviullet a răspuns:

Parerea mea, daca doctorul a spus ca esti apt pentru a lua permisul, urmatorul care decide esti doar tu.
Tu stii cat vezi, cum vezi semafoarele, masinile, cat te atent poti fi la tot ce se intampla in jurul tau atunci cand esti in trafic.
Un sfat ar fi urmatorul: incearca sa iesi in oras cu o bicicleta mai ieftina, sa vezi daca te poti concentra bine, daca merita sa treci la urmatorul pas, care e unul si mai costisitor si mai stresant la inceput.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai daca medicul a zis ca e ok vederea pentru fisa medicala de permis, nu ai de ce sa nu iti urmezi visul.
Nici eu nu recomand motocicletele, am avut de la 13 ani dar nu mi-am dorit niciodata sa ies in trafic pe doua roti. Am asteptat sa iau B-ul la 18 ani, pentru mine e satisfactia mai mare.
Nu recomand motor mare din prima, ar trebui sa iei una de 50 sau 125 prima data.
125cc e deja "mortala", intr-un sens rau.

| Catrice a răspuns:

Asa zice medicul acum,dar bolile se agravează chiar mai repede decât crezi. Dacă iei permisul,ești pe sosea,te concentrezi la satisfacția ca în sfârșit conduci,nu observi mașina din spate la timp,te ferești, intri pe contrasens, apare din fata o mașină, nu estimezi distanta, ocolești și ajungi într-o prăpastie sau chiar sa te lovești de una din mașinile de mai sus și ajungi cu fractură craniana la spital sau în coma și...
E decizia ta ce faci. Eu zic sa nu-ți riști viata. happy