| dorin1995 a întrebat:

Salut am achizitionat butucul(este nou cumparat de la magazin) la vw bora an 2003
problema este ca il introduc si nu se blocheaza acolo cand dau sa scot cheia el iasa putin cu tot cu cheie

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

In dreptul yalei ai un surub cu cap steluta.
Acel surub ar trebui sa fie sub un capac de plastic, sau sub cheder, nu mai retin cum e la Bora exact, dar iti dai seama.
Acel surub actioneaza un colier in forma de U, astfel cand e desfacut acesta elibereaza butucul, iar cand este strans acest inel blocheaza butucul pe pozitie.
Acum la tine exista mai multe posibilitati:
1.Fie acel surub nu este strans, ceea ce inseamna ca butucul iese daca-l tragi afara, asta inseamna ca oricine iti poate descuia masina.
2.Fie colierul este rupt, sarit de la pozitie.
3.Fie colierul nu se potriveste cu modelul butucului.
De la caz la caz trebuie rezolvata problema.
Daca e primul caz trebuie sa strangi surubul.
Pentru cazul 2 si 3, fie trebuie sa modifici colierul/butucul astfel incat sa se potriveasca si sa blocheze butucul.