| stefan333 a întrebat:

Am asa o problema la masina:
Cand pornesc motorul aparatul care arata turatiile pe minut se porneste si mentine,dar cand apas pe acceleratie se ridica putin in sus si "moare", nu se mai misca deloc.Care poate fi problema?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce moare motorul sau aparatul? 1. In caz ca motorul moare cauzele sunt urmatoarele: catalizatorul spart si probabil vreo bucata din el obtureaza iesirea gazelor pe esapament.
2. POMPA DE BENZINA ORI INJECTOARE, DAR CRED POMPA (FILTRU, FURTUN SPART TRAGE AER) CU FISELE CUM STAI?
3. Daca aparatul e de vina si motorul merge perfect are o defectiune electrica.

| Maioru a răspuns:

Este normal ca acul la turometru sa se ridice cand accelerezi pentru ca se tureaza motorul dar nu inteleg partea a doua a intrebarii cu"muritul", ce moare motorul sau acul ramane blocat? Daca acul ramane blocat ramane si motorul turat? Daca da ai grija la clapeta de soc automat, la cablul de acceleratie(daca are cablu) daca nu la partea electronica a acceleratiei