| VITALUL a întrebat:

Salut, am auzit pe cineva spunand ca se poate da de permis la 16 ani dar in caz ca il ei el eliberezi la 18 ani. Este adevarat?
Niste informati va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este partial adevarat. Conform OUG nr. 195/2002(Codul rutier) si Regulamentului de aplicare aprobat prin HG nr. 1391/2006, se poate da si obtine permis de conducere la implinirea varstei de 16 ani numai pentru subcategoriile A1 si B1. Pentru celelalte categorii se poate numai dupa implinirea varstei de 18 ani iar la unele la implinirea varstei de 21 ani. Numai bine!

11 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

La 16 ani poti sa iei pentru categoria B1 (autovehicule de 500 kg, si capacitate cilindrica nu mai mare de 500 cmc) cum e Dacia 500 (Lastun) sau microcaruri. De asemenea se pot conduce si ATV-uri din alea mari. Oricum sa dai de permis pentru categoria B nu se poate, doar ca poti incepe scoala cu 3 luni inainte de implinirea varstei legale.

| LALALALALALAAAAAA a răspuns:

Din cate stiu nu e aedavarat. In state insa, permisul se poate lua si elibera la 16 ani

| RsDeea a răspuns:

Poti sa iti iei permisul la 16 ani numai in America din cate stiu eu.

| Criss001 a răspuns:

Nu nu e adevarat asta e valabil numai in Americahappy

| vl96cos a răspuns:

Da

| Casandra a răspuns:

Da...Permis pentru motocicleta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie un raspuns pe masura. Nu are sens sa ne pierdem timpul cu toti cacicea mucosi care se viseaza soferi.
Cea mai buna dovada ca ne pierdem timpul, este chiar postarea intrebarii. Un om matur, care se gindeste la permis, stie ca sin t niste legi si legile le poate gasi chiar si pe internet ...ca daca spun de monitorul oficial crede ca este o gluma sau un joc cu impuscaturi... ( adolf )

| covexrobu a răspuns:

Prietene citeste OUG 195/2002 si acolo o sa gasesti clar raspunsul. Intra pe DRPCIV si ai sa gasesti tot ce ai nevoie. Dar ca sa nu mai intri iti zic eu. "ART. 7
(1) La data depunerii dosarului de examinare, candidaţii trebuie sa îndeplineascã condiţiile referitoare la varsta, potrivit categoriei şi/sau subcategoriei pentru care se solicita permis de conducere, antecedente penale, examinarea medicalã şi, dupã caz, examinarea psihologicã, prevãzute la art. 33 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotãrârea Guvernului nr. 1. 391/2006."
Eu prin asta inteleg ca nu poti sa iti depui dosarul pentru examinare pana nu indeplinesti varsta legala pentru a avea dreptul de a conduce. Asta insemnand ca pana nu implinesti 18 ani pentru categoria B nu ai dreptul sa dai examenul. Poti sa faci scoala cu 3 luni inainte de a implini 18 ani dar in acele 3 luni poti sa faci toate orele de curs si de condus plus dosarul de care ai nevoie ca a doua zi cum ai implinit 18 ani sa iti depui dosarul si sa fi programat pentru examenul practic. De obicei te programeaza la 3-4 saptamani la condus pana atunci ai tot timpul sa dai examenul teoretic. Vezi ca ai voie doar o singura data sa dai examenul cu aceea programare.

| cartman a răspuns:

Deja nu mai poti la 16 ani fara permis a? habar n-ai cata responsabilitate cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba baiatule in primul rand la 16 ani numa A1 si B1 poti sa dai, iar in al-2-lea rand ca sa dai de A si B doar la 18 ani, doar cu 3 luni inainte poti sa faci cele 30 de ore si alte chesti iar dupa ce ai implinit 18 ani dupa 1-2 zile iti depui dosaru si dai permisu...si daca invetzi il iei daca nu stai pe tusa...winking Bafta oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonim u esti prea prost sa stai aici pe site. baiatul a intrebat frumos! mucos esti cu cu mata si cu tactuwinking