| simovici a întrebat:

Am cumparat de curand o bicicleta Blackstone Avigo 26", second-hand, dar se vede ca a fost extrem de putin folosita pentru ca nu are urme evidente de uzura. Bicicleta se poate vedea in imagine: http://images4.okr.ro/......0_1000.jpg
Problema este ca nu imi culiseaza suspensiile. E posibil sa fie ele prea rigide? Nu ma deranjeaza faptul ca nu culiseaza, dar daca tot sunt acolo suspensiile, macar sa stiu daca ma pot baza pe ele ori nu. Ce imi recomandati? Sa incerc cu ceva ulei sau vaselina? Multumesc

Răspuns Câştigător
| a1l2e3x4a6n6d7r8u9 a răspuns:

Salut! si eu am avut aceeasi problema ca si tine.Sa nu bagi niciodat vazelina pentru ca cu timpul o intepeneste.Totce trebuie tu sa faci este sa ii desfaci furca si si acolo unde se comprima vezi ca ai la suspensi niste dopuri trebuie sa le scoti afara si sa bagi o cheie cu imbus lunga casa ajunga pana in capat la suspensie si le desfaci suruburile si dupa ce iai scos suruburile scoti suspensia si sigurantele de la suspensie si o cureti o ungi cu ulei dar de preferat sa fie din ala de drujba ce se foloseste la amestecul cu benzina pui ulei pe o carpa si o cureti suspensia si o asabmlezi la loc si inainte sa ii pui dopurile sa ii bagi tot ulei de drujba in suspensie si dupa aia ii pui dopurile la suspensie si dupa aia fai proba multe bafta sper ca ti-am fost de folos

5 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Eu deja am problema asta se va bloca de tot

| Axys a răspuns:

Arata bine bicicleta din imagine frane bune ai vad happy eu am din plastic si sunt slabe astea sunt rezistente happy duo la un servis sa iti arenjeze furca ca o sa se blocheze am patit-o si eu inervant e ca i-am turnat ca ghiorghita ulei cat cuprinde i-am umplut furca si degeaba happy

| simovici explică (pentru Axys):

Dam, sunt foarte multumit de achizitie, doar ca suspensiile au problema mai sus mentionata. Am vazut ca pe doapele din capatul de sus al furcii scrie ZOOM, in caz ca are vreo importanta. Si eu voiam acum seara sa pun ulei sa se prelinga in furca, dar am abandonat. De desfacut, sincer am o oarecare strangere de inima, pentru ca nu ma pricep la service de biciclete si parca nu as vrea sa daram ceva la ea.

| simovici explică:

Multumesc de raspunsuri.

| simovici explică:

Sincer am strangeri de inima in a incerca sa desfac eu furca. Nu am mai facut asa ceva. O sa incerc sa preling pe langa suspensii, ulei din acela care face ungerea la lantul de la drujba.