| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am cumparat masina luni si azi baiatul mi-a predat fiscalul, talonul si cartea. El mi-a zis ca acum 3 luni a bagat-o la primarie si nu a mai inmatriculat-o. Ce pot face in cazul asta? Eu maine o bag la primarie si mai am la dispozitie 90 zile sau macar 30 sa o inmatriculez? Pe talon ultimul propietar nu figureaza el ci un alt propietar. Ajutati-ma va rog

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca pe certificat nu este completat nimic la rubrica "instrainat catre X la data Y", poti circula cam cat vrei tu, si le spui politistilor ca abia ai cumparat-o. Riscul sa fie reclamata deja ca instrainata si neinmatriculata sunt foarte mici, deci probabil vei trece cu brio de eventualele controale in trafic.

| Beyourself1245 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu scrie nimic pe pe el. Asta vreau sa circul cu ea pana ii fac inmatricularea. Am gasit loc disponibil pe 3 luna viitoare. Pana mea tipu sta a mers cu ea la plesneala neavand RCA. Eu am toate actele la ea. Are si ITP tot. Am vorbit cu un politist si cica daca nu o inmatriculez si merg cu ea imi ia talonul si numerele. Nu stiu cum sa fac ca iar o tin pe dreapta. Tipu a tinut o 3 luni fara sa ii faca inmatricularea. Si eu am acum la dispozitie 30 zile sa o inmatriculez. Nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Beyourself1245):

Legea se aplica in 90 de zile de la vanzarea de catre proprietarul din acte. Tu ai luat-o de la intermediar, nu se pune.
Dupa lege, masina trebuie inmatriculata. Dar daca spui ca ai certificatul curat, poti circula cu ea, si le spui agentilor adevarul: ai cumparat-o acum. Eventual indulcesti povestea cu "am convenit cu proprietarul ca vom face actele peste o luna". Nu au ce sa iti reproseze in situatia asta.

| Beyourself1245 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am luat legatura cu alt politist si asta mi-a spus cu totul altceva. A zis ca e ok. I am zis care e treaba si pot sa i fac RCA pe baza nr de inmatriculare. Si mi-a zis ca din moment ce o bag la primarie masina, am la dispozitie 90 de zile sa o inmatriculez. Nu stiu ce treaba mai am eu cu propietarul de pe talon din moment ce am fiscal, talon si carte. Omu nu are nici o vina ca tipu respectiv nu a inmatriculat masina la timp si a mers cu ea la plesneala. Dar oricum in caz de ceva am poza cu contractul intre baiatu asta si propietarul de pe talon. Eventual o scot la imprimanta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Beyourself1245):

Depinde in ce fel considera el ca este ok. Ti-am zis cum aplica ei legea: cand vad instrainarea pe talon sau cand e denuntata masina ca vanduta si neinmatriculata.
Politistul probabil s-a referit ca "e ok" in sensul ca nu o sa fie necesara aplicarea legii.
Dar daca persoana din acte ar fi ceva mai panicata, si ar avea nevoie de numerele preferentiale sau s-ar teme ca nu cumva sa circule masina cu asigurare pe numele lui, ori pe la cine stie ce dubiosi, ar putea sa o reclame in a 91-a zi ca fiind instrainata si neinmatriculata, iar un control mai serios de la politie te-ar putea lasa fara numere.
Proprietarul din certificat are tot dreptul sa suspende inmatricularea dupa alea 90 de zile, indiferent de cate zile ai cumparat-o tu. Dar probabil nu o sa o faca, de aia "merge" sa mai circuli vreo luna, la noroc.