| Sotir7 a întrebat:

Salut. Am cumparat recent o masina din anul 95 cu instalatie GPL. Nu stiu daca instalatia GPL este omologata, fiind facuta in Germania, dar masina nu are absolut niciun act legat de chestia asta. In cartea masinii este doar o omologare individuala dar nu zice nimic despre GPL. Masina are toate celelate actele in regula (ITP, asigurare). Fostul proprietar mi-a zis ca nu o sa am probleme cu ea dar vreau parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Parerea mea este ca nu este legal in lipsa mentiunii pe certificatul de inmatriculare a instalatiei GPL
vezi ca acum cateva luni unul cu instalatie GPL neomologata a ucis un tanar, cand masina i-a explodat
Cauta sa legalizezi si sa verifici instalatia
Exista serviceuri care se ocupa cu montarea de instalatii, ei cunosc legislatia in materie si te pot lamuri!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu este mentionat in CIV, atunci nu este omologat GPL-ul.
La un control simplu nu ai probleme, dar daca te opreste un control RAR, la deschiderea capotei vor observa instalatia, si vei ramane fara certificat pe loc.