| 223gonhitemup a întrebat:

Salut, am inceput orele de condus Luni, acum 2 zile. De atunci am avut 3 sedinte, fiecare de vreo 1-2 ore. Este normal sa nu fiu obisnuit deja sa controlez masina, cateodata ma balbai cu picioarele, de exemplu, cand plec de la stop nu stiu sa opresc piciorul pe la jumatatea ambreiajului si il iau prea repede, niste sfaturi? In prima sedinta am facut plecarea de pe loc de 3-4 ori dar n-a fost destul sincer

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ai foarte multe de invatat, deci da, este normal inca sa te balbai la condus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mașină o să fii obișnuit să o controlezi după câteva mii de km nu după 3 ore de condus

| Xena20 a răspuns:

Durează enorm până te obișnuiești cu ambreiajul, și după ce o să îi iei permisul și o să începi să conduci o să dureze ceva timp până nu o sa mai omori motorul de loc, de exemplu la mine a durat cam un an. Pe langa orele de la școala de șoferi ai nevoie sa te duca cineva in poligon sa mai exersezi. Oricum la școală de șoferi ai o bază doar, nu sunt suficiente orele de acolo, abia după ce dai examenul și îți iei permisul o să înveți sa conduci in timp exersând mult de tot.