| ValentinGrigoruta a întrebat:

Salut, am luat recent un golf 4 din 2002 cu motor de 1.4, când apăs ambreiajul îmi scad turațiile până moare motorul, ca sa plec de pe loc trebuie sa o ajut calumea din accelerație. Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clapeta de acceleratie, si faptul ca e un VW de pe vremea cand habar n-aveau sa faca suspensii, motoare, habitacluri si electrica.
Da' in rest erau bune masinile lor.

Daca cureti, calibrezi sau schimbi clapeta de acceleratie, nu se va mai opri chiar la fiecare plecare de pe loc, dar tot nu va merge ca o masina, niciodata.

| ValentinGrigoruta explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, ai avut dreptate, am curățat clapeta de accelerație și acum sta la relanti in 900 rpm. Mulțumesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ValentinGrigoruta):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Problema ești tu, nu stii să pleci de pe loc cu o mașină cu transmisie manuală.

| Liviu a răspuns:

Pai, e cam normal daca e benzina happy

| ValentinGrigoruta explică (pentru Liviu):

Tot benzina am avut și înainte. Ea murea la relanti, dar s-a rezolvat.