| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare!
Am o masina pe motor disel, am auzit de la cineva ca in anul 2021 se scot diselurile pentru oras, adica asa va fi la mine in Iasi, dar daca a mea e inmatriculata asta inseamna ca numai am voie sa merg cu ea sau numai da voie la matriculari, sau care e faza?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a prostit? Iasul și România în general o sa d adopte legile astea prin 20 50 în cea mai optimista gândire.

| sierra1 a răspuns:

Basme!

| Frank51 a răspuns:

Cand avem autostrazi ca afara, atunci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spania o sa renunte la toate masinile pe petrol, diesel, tot ce inseamna combustibili fosili, pana in 2040.
Intai vor ajunge la noi, vechiturile lor, Si prin 2070 80, o sa le scoata si de la noi.
https://uk.reuters.com/......KKCN1NI1SE

| romeo78 a răspuns:

Ținând cont că marii jucători ai Uniunii europene au adoptat măsuri în privința motoarelor diesel, mai ales după scandalul Volkswagen, probabil că se dorește adoptarea unei directive europene prin care modelelor cu motoare diesel să li se interzică circulația în orașele europene. Dar, o interzicere totală, curând nu se va adopta curând, căci nu toată lumea va avea bani să le schimbe. Așa se vorbește și despre modelele pe benzină, dar nu se poate face nimic, căci modele electrice nu pot satisface nevoile oamenilor. Doar, cele hibrid, se apropie cât de cât.
Doar, că timpul le va decide pe toate!
Nu trebuie să credem tot ce spun unii!
O mașină electrică nu va înlocui niciodată o mașină sport, turbo.
Dar, interese ascunse, aruncă astfel de zvonuri! Gândiți-vă câte miliarde de dolari au pierdut cei de la grupul Volkswagen cu scandalul diesel, cu modele comandate, produse, apoi au rămas cu ele pe stoc! Trebuie să recupereze banii de undeva. Ori un Golf pe benzină, de bază, să zicem costă 15000 euro. Un Golf electric de bază să zicem, costă cu bonificații 25000 euro, deci e în interesul lor să interzică diesel, ca să poată vinde modele electrice, hibrid, mai scumpe, dar cu profit bun!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E o prostie ce ai auzit, lucru asta se va intampla in Suedia, nu in tarile bananiere ca Romania. La noi prin 2050 asa, si nici atunci. Prima masura in occident va fi sa se interzica orice Diesel sub Euro 5 sau 6, abia apoi le vor scoate de tot. Asa se va intampla si la noi undeva in viitor. Si oricum nu ai cum sa interzici Diesel in oras, poate doar in centrul oraselor. La noi toate centrele comerciale sunt in orase si-ti vine tirul pana aproape de centru sa descarce.