| Matteo999 a întrebat:

Salut! Am o nedumerire in legătură cu legarea difuzoarelor la un amplificator auto.Doresc sa leg 4 difuzoare DeafBonce de 300 RMS cu 4 ohm la o stație(Amplificator) Sony XMN 1004 Care scoate 250W pe 4 canale. Vreau difuzoare mai puternice decât stația pentru siguranța la volum maxim si longevitate in timp. Acum vreau sa știu care e treaba cu "legatul in paralel". Am auzit la multi termenul de "legat in paralel" al difuzoarelor si vreau sa stiu care sunt avantajele si cum se face acest lucru …

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Acum vreau sa știu care e treaba cu "legatul in paralel"

le legi ca să ai impedanța de ieșire a apmplif-ului identică (sau cât mai apropiată) de impedanța totală difuzoarelor deja conectate