| GabbyD a întrebat:

Salut, am o problemă cu senzorul de poziție ax came la un passat 1.8, mai exact cu cablaje, îmi arata la diagnoza ca am scurt pe masă, adică între pinul de semnal și cel de masă este o tensiune de 13v, ceea ce acolo trebuia sa fie între 0-5v, nu înțeleg cum poate lua tensiunea de 13v cel de masă si cum pot repara aceasta. Aveți vreo idee?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Circuitul senzorului e intrerupt (contact deschis) si nu in scurt-circuit la masa (ai fi avut 0V atunci). Inlocuieste senzorul cu totul dupa ce ai verificat mufele sa nu fie oxidate si/sau scoase din conector din cauze de vibratii si cablajul sa nu fie intrerupt sau ros de sobolani (trag la anumite izolatii ca le miroase bine).
Daca ai noroc, e doar o problema la mufa sau cablaj, daca nu, alt senzor, asta e.