| Cristiandmc12 a întrebat:

Am o problema la ATV, nu pot pune lantul pentru ca mi s-a rupt o zala si acum este mai scurt. Precizez ca inainte de a scoate zala, lantul era foarte larg si era bascula intinsa la maximum. Nu stiu ce sa ii fac, daca o sa cumpăr un lant nou o sa fie larg iarasi. Aveti idee ce ia-s putea face, sau din ce cauza era asa larg? ATV-ul este un hummer de 125 cc. Multumesc!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inseamna ca reglajul basculei este mai mic decat dimensiunea unei zale.
Daca ii cumperi lant nou, acesta probabil va fi mai strans decat cel vechi, si nu va sta larg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum naibi cu zala aia sta larg, si minus o za e prea mic. da-i bascula aia pe minim, il pui si il strangi.
Nu stiu cum e la atv, dar la motor, poti sa slabesti lantu, sa il scoti, apoi cand pui altul nou sau scoti za, il pui larg apoi il intinzi tu cat vrei. Tre sa aiba si atv-ul un sistem asemanator.

| Cristiandmc12 explică (pentru anonim_4396):

Lantul cu acea za era larg rau, imi cadea din 5 in 5 metri, acum fara ea e strâns rau, am reusit sa pun lantul pe pinion si este cam strâns, stii cum se slabeste? Ca stiu doar sa il strang

| Cristiandmc12 explică (pentru anonim_4396):

Ca sa il intind trebuie sa slabesc suruburile din spate, trag bascula inspre mine si apoi strâng șuruburile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristiandmc12):

Opai bascula ala, n-o mai tragi pana la capat. o lasi cat ca aibe putin slack lantul, cam de 2 degete, depinde de specificatii.
La fel e si la motor, numai ca trebuie sa slabeti si roata ca sa poti strange suruburile alea. Lasa bascula aia sau cum zici tu ca se numeste, intinsa doar pe jumate, si pe urma strangi suruburile.