| Rob3rt34 a întrebat:

Salut.
Am o problemă la sistemul de răcire al mașinii, este vorba de ventilatorul de la radiator, apa ajunge la 90 de grade dar el nu pornește faza este că apa nici nu urcă mai sus de 90 de grade, când ar trebui să pornească el de fapt?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la 90 grade temperatura e normal. Daca sta constant acolo inseamna ca racirea se face corect.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sigur pornește din mers și tu nu vezi asta

| relian a răspuns:

Daca apa sta acolo si nu urca sau coboara, atunci stai linistit, nu e asa de cald afara sa trebuyiasca sa plece ventilatorul.
Apoi poate masina mai are si alta pompa, unele masini au si pompa eletcrica in afara de ce principala, o pompa micuta.

Ventilatorul va porni cand spune computerul masinii, ala primeste informatii de la sensorii de temp ai apei si cand apa depaseset o anume valoare, atunci pleaca si ventilatoarele.
Pina una alta nu ai de ce sa iti faci griji.

| TMAIGL a răspuns:

Inca este frig afara, nu-i o temperatura sa porneasca, la vara o sa stea pornit si cand o sa opresti motorul laughing

| ALNmoto a răspuns:

Temperatura e normala, aici trebuie sa se mențină, dar aici este vorba de termostat