| Andrei111222 a întrebat:

Am o Skoda Roomster motor 1.6, 105CP 16V. Ce pot sa-i fac pentru a creste puterea motorului?

Răspuns Câştigător
| Rby a răspuns:

Salut, luand in calcul ca motorul tau este unul cu admisie naturala ( fara turbo ), nu este foarte potent pentru tuning, cel putin nu pentru o crestere mare a puteriihappy. Ceea ce poti face este un chiptuning, care la acel motor i'ti ofera aproximativ 10.15, maxim 20cp insa nu cred ca merita investitia. Pe de alta parte poti incerca sa pui un filtru de aer sport de la K&N, si eventual o evacuare sport. dar acestea mai mult de 5...6 cp impreuna nu cred ca iti vor oferii. Daca motorul tau ar fi fost conceput din fabrica, cu turbo, atunci lucrurile stateau altfel. Dintr'un simplu chiptuning puteai ajunge la o crestere de 40. 50cphappy. Treaba cu montatul turbinei, e o prostie. Un motor de 1.6 sunt de parere ca este mic pentru o astfel de supraalimentare, plus de asta. nu a fost niciodata conceput astfel. Deci nu are rost sa te chinui cu turbina. Pentru asta ai nevoie de o alta galerie de admisie care sa se potriveasca si de multi bani happy. Salut, numai bine!

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La ce te ajuta? e destul de puternic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa-i pui turbină. Puterea motorului poate creste chiar si cu 100 de cai, dar pretul nu este chiar ieftin. Sper ca am ajutat!

| Andrei111222 explică (pentru anonim_4396):

Un pret aproximativ?

| Andrei111222 explică (pentru anonim_4396):

Cam cat costa turbina?

| RefinedStrings a răspuns:

Umfla-i roata de rezerva. De la 105 Cp, te duce undeva la 400, mai ceva ca un Hemi Cuda.

| Allexinno1988 a răspuns:

Ma gandeam la un cip de cai putere ceva in genul asta http://i46.tinypic.com/1zgqr0x.jpg bafta!

| Puscasu a răspuns:

Depinde.Poti sa ii pui turbina si o sa vezi diferentelewinking

| Andrei111222 explică:

Ma gandeam la filtrul filcor, dar nu prea se merita 200 lei pentru 2-3 CP.

| denis1234567890 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un mecanic si va spune pretul

| bogdan93bib a răspuns:

Pune-i filtru sport. ii mai da motorolui 2-3 CPwinking

| Andrei111222 explică (pentru bogdan93bib):

Ma gandeam sa cumpar filtrul filcor, dar nu se merita sa dau 200 lei pe 2-3 CP care nu ii am asigurati 100%