| Psksjns a întrebat:

Salut, am pus la vânzare motocicleta mea acum 3 zile, astăzi m-a sunat cineva ca ar fi interesant s-o cumpere, am stabilit să ne vedem intr-o dată ulterioară deoarece nu sunt în județ, ideea este ca motorul este pe numele lui tata care este plecat din țară până la începutul lunii lu august, cum ar fi cel mai bine să procedez cu vânzarea lui în caz de cumpărătorul e hotărât să o cumpere? Să îl pun să aștepte până vine tata să facem actele aferente sau să-i dau motocicleta fără numere și acte până când se fac actele (dacă acceptă )

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai doua variante:
1. Tatal tau merge in tara unde este la Ambasada romaniei si-ti afce PROCURA SPECIALA prin care te imputerniceste sa faci aceasta vanzare in numele lui sau
2. Il astepti pe tatal tau sa-si faca singur vanzarea bunului propriu, fiindca tu fara procura legala nu poti vinde nimic care nu-ti apartine legal.

Nu poti sa instrinezi motocicleta fara tatal tau si fara acte legale, fiindca se poate considera furt si vanzarea ilegala a unui obiect care nu-ti apartine, caz in care nici cumparatorul nu-i in regula cu actele si nici tu cu furtul si vanzarea unui obiect care nu-ti apartine legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si ce sa faca omul cu moto fara numere si acte? sa o ia in spate?

| Psksjns explică (pentru suntserios):

Este motor de enduro, în mare parte se merge prin pădure

| darrio2007 a răspuns (pentru Psksjns):

Nu contează.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa-ti pui motocicleta la vanzare cand indeplinesti toate conditiile pentru a face o vanzare valida.
Ori astepti sa vina tatal tau in tara si sa semneze el vanzarile, ori astepti sa vina in tara si sa-ti faca imputernicire prin notar, ca sa vinzi tu motocicleta cand vrei, cui vrei.
Sa vinzi motocicleta fara proprietar, si sa o instrainezi fara acte, este o idiotenie. Te mai trezesti ca ajunge pe cine stie unde, se fac ilegalitati cu ea sau cel putin nu o mai poti radia.
Nu esti proprietar, nu vinzi. Simplu.
Si eu am masinile pe numele parintilor, dar cand este sa vand ceva, ma asigur ca este disponibil proprietarul, si ca accepta sa o vanda.

Răspuns utilizator avertizat