| Paeki a întrebat:

Am și eu o curiozitate: ce se poate face dacă am cumpărat o mașină second hand și fostul proprietar nu dorește/evită să înmâneze celelalte acte (în afară de asigurare și certificat de înmatriculare)?
P. S: întreb doar din curiozitate

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu este masina ta, pana nu o inmatriculezi pe numele tau, riscand sa o pierzi, daca propietarul are chef sa ti-o ia inapoi, atata vreme cat el este in continuare propietarul din acte.
Ati facut acte legale la notar?
Ceva este putred acolo, daca nu vrea sa-ti dea toate actele...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai contract V-C cu dansul, mergi intai la politie, apoi probabil va trebui sa il dai in judecata, daca nu se rezolva.
Daca nu ai contract V-C, iar el nici macar nu e proprietar, tot la politie mergi, dar e treaba mai complicata...
Oricum, pentru solutionarea tepelor IN MATERIE DE ACTE la masinile second, prima data mergi la politie, dar in majoritatea cazurilor trebuie sa ii dai in judecata.
Tepele referitoare la starea tehnica a masinii nu se pot rezolva nici macar in instanta, masinile second nu au nici o garantie, cu exceptia celor vandute de dealeri autorizati, care au garantie inclusa in contract.

| giulia283 a răspuns:

Probabil e furată

| suntserios a răspuns (pentru giulia283):

Loool, daca ii da certificatul cum sa fie furata? Are omul datorii si nu o poate scoate de la finante.