| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o curiozitate. Daca ai un filtru sport la masina, ca alea K&N cum isi pune toata lumea, aerul nu ajunge la filtru tot prin tubulatura care pleaca din partea de jos a barei din fata?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Filtrele sport trag aerul din compartimentul motor, acolo unde il pozitionezi. Daca ai vrea sa pastrezi acea tubulatura, ar trebui sa-l bagi intr-o carcasa, lucru care ar amortiza zgomotul, si n-ar mai avea nici un rost.
Ca sa traga aer de sub bara, ar trebui sa-i faci alta tubulatura, sa duci filtrul acolo, lucru nu tocmai bun, daca treci printr-o balta risti sa bagi apa in motor.
Banuiesc ca stii ca putere nu scoti cu asa ceva... Am avut pe mai multe masini, pe cele cu debitmetru aveam sunet la aceleasi performante, la cele cu carburator trebuiau alte reglaje, altfel mergea prost, dadea in nas.

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

In general nu.
Dar nu este o regula.La unele modele tubulatura ramane.