Întrebare recomandată | Skipy20 a întrebat:

Salut..am si eu o intrebare va rog sa ma ajutati....la ce sa ma uit prima data cand cumpar o dacie...ast rasp

9 răspunsuri:
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Mai intai uitate sa vezi daca "ai toate patru rotile si volanul". laughing

| FPI a răspuns (pentru AdrenalinaPuraLaMaXim):

De ce esti misogin/a? Poate atat is posibilitatile si ce ii rau in a cumpara o Dacie? Sa nu uitam ca au fost si sunt foarte rezistente stiu o faza foarte adevarata am mers cu bunicul meu care avea o Dacia din "73 luata de noua si peste 500.000 km facuti cu ea si a dat-o la casat pentru tichetul ala si si-a luat un Opel Astra si i-au zis clar aia de la Opel vedeti ca asta nu o sa mearga niciodata asta tinand cont ca respectivul a facut o gluma dar are si mult adevar in eahappy

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns (pentru FPI):

Era o mica glumitahappy

| FPI a răspuns (pentru AdrenalinaPuraLaMaXim):

Am observat asta dar ii cam gluma "jegoasa" sa zic asahappy

| FPI a răspuns:

Sfatul meu mai bine du-te cu cineva in cunostinta de cauza chiar daca nu ai de verificat cine stie ce pentru ca este o masina simpla in adevaratul sens al cuvantului dar si tu iti poti da seama daca nu huruie in mershappy

| RB26DETT a răspuns:

Uita-te la pret dar mai ales la km rulati, daca are peste 250000 motorul s-ar putea sa fie uzat si mai ales la caroserie sa nu aiba urme de rugina, cand mergi cu ea usor ia putin mainile de pe volan si vezi daca sta drept sau daca trage intr-o parte [ nu incerca asta la viteze mai mari de 20-30 kmh mai ales acum iarna] vezi daca se inchid/deschid bine usile si portbagajul cum se inchide, vezi daca merge incalzirea cum trebuie, daca bate daca troncane laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinichigeria este cea mai mare problema si costa cel mai mult.Te sfatuiesc sa ei pe cineva care stie unde sa se uite; nu risca sa iei o mare teapa.Numai bine.

| marcous a răspuns:

Ambaleaz-o putin si vezi cum se comporta motorul, daca tremura mai mult decat trebuie, daca se ineaca, etc.
Vezi daca mai intra in trepte si care este situatia ambreiajului si a cutiei.
Dacia mereu a avut probleme cu franele, vezi daca o poti opri din mers la o viteza decenta intr-un timp normal.
Trage frana de mana sa vezi daca mai tine, sau pleaca masina la vale dupa ce o parchezi.
Fa un drive-test si observa daca se tine bine pe sosea sau trage dreapta-stanga.
Aprinde toate farurile si vezi daca functioneaza, apoi stopurile apoi becul pentru mers cu spatele.
Stergatoarele oricum n-au mers niciodata la dacie, dar vezi daca poti macar sa vezi pe parbriz cand ploua.
Vezi daca aeroterma baga aer cald pe parbriz, sau te trezesti iarna in iglu.
Vezi daca functioneaza incalzirea pe geamul din spate
Uita-te sa nu fie lovita, sa nu bata sa nu troncane sa nu fie ruginita.
Verifica toate broastele si asigura-te ca se deschid toate usile.

| Wiro a răspuns:

La pret!