| Username0880 a întrebat:

Salut am si eu o nelamurire, ce face sa se audă sunetul acela? Are blowoff? https://youtu.be/sx_7Cb2_tI8

Răspuns Câştigător
| fis a răspuns:

E diesel aia! Daca ai masina diesel tot ce trebuie sa faci e sa iti dai tobele jos, sau catalizatorul, sau toate 3 (spun toate 3 pentru ca sunt 2 tobe, intermediara si finala), pe diesel nu se pune valva de blow off, pentru nu are clapeta de acceleratie, si admisia se face electronic, iar daca ii pui valva de blow off o sa ii dai peste cap calculele si o sa ii faci numai rau. Daca totusi nu vrei sa faci modificarile ce le-am spus, stiu ca este un fel de imitatie de valva de blow off dar nu stiu prea multe despre asta

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Majoritatea masinilor turbo au supapa blowoff.
La mine este din plastic si este comandata electronic.
Abia se aude cand declanseaza.
Aftermarket se gasesc niste supape modificate care maresc zgomotul produs de descarcarea de presiune din turbina.
Fiecare cu piticii lui.

| Username0880 explică (pentru TrăieşteClipa):

Ai putea sa imi spui niste modele?

| fis a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=XS_v2Vr6CDk Asa suna daca ai de gand sa faci ce ti-am spus si sa dai tobele jos ps: daca te opreste R.A.R ramai fara talon