| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salut. Am și eu o problema. Am o skoda fabia 1.2 diesel cu 75 cp și ieri am schimb uleiul și filtrele. Problema e ca în aproximativ 25km îmi consuma 2 linii și ceva din rezervor. Oare sa nu fi pus bine furtunile alea la filtru de motorina? Sau care ar fi problema de consuma asa mult. De aruncat motorina nu o aruncă pe nicăieri. Specific ca schimbul l-am făcut într-un service autorizat.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai sunt niste senzori si sonde care daca sunt infundati stricati creste consumul exagerat, unul dintre ele este sonda lamda.
sau indicatorul de la combustibil nu afiseaza asa cum trebuie, ce sa-i faci asa e la carute.

| sierra1 a răspuns:

Eu cred că aparatul de la bord te păcălește. Fă-i plinul ras, fă una sută km și refă-i plinul. Rezultă consumul real