| vLooM a întrebat:

Salut
Am si eu o problema mare sa zic asa.

Am o problema la o masina, opel astra 1.4 16 v 2007 twinport model classic, de 1-2 saptamani sa zic asa cand vreau sa incetinesc sau sa opresc mi se opreste motorul, de 2-3 ori s-a intamplat la semafor ca am incetinit de tot, si de vreo 2 ori in mers cand aveam aproape 15-20 km la ora.

Deci practic imi moare motorul si cand vreau sa o pornesc nu imi porneste din prima, imi porneste din a 2-a incercare. Deci ma enerveaza foarte tare problema asta, stie cineva care ar fi problema?

1.Eu am inteles ca poate fi carburator infundat sau ceva de genu.
2. Senzor turatie.
3. Pompa de benzina.

Stie cineva poate a patit asa ceva, sa-mi zica?

Oricum maine ma duc la un mecanic dar daca stie cineva asa cat de cat poate aflu si eu ceva in seara asta pana maine.

Multumesc dau funda la primul raspuns concret!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti exclude carburatorul infundat si pe cel care ti-a sugerat asta ar trebui sa il pui sa il rogi sa ti-l arate macar.

La bord nu se aprinde nimic? Vezi ce zice calinmatei30, pare ca stie punctele sensibile la Opelwinking. Daca ti se pare vag ce spune, da un search pe clubopel, vei gasi acolo cum le identifici si cum le cureti pe fiecare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Nu ai carburator, ai injectoare cu rampa comuna, si clapeta de aer.
2. Da, poate fi de la senzor
3. Mai putin probabil, daca se accelereaza normal
Verifica si EGR-ul.

| vLooM explică:

Am fost la un mecanic si mi-a zis ca este pompa de benzina, nu primeste ceva de genu a zis.
Am avut "noroc" cand am vrut sa plec cu masina nu mi-a pornit deloc, "dadea semne ca vrea sa plece" dar nu mergea nu primea benzina.
Prima data mi-a zis de senzor turatie arbore cotit.

Maine imi face, am dat comanda de pompa de benzina... una zic eu destul de buna nu cea mai ieftina, la jumate sa zic asa intre buna si cea mai buna, sper sa fie pana la urma pompa si sa mearga...

| Anonimus15309 a răspuns:

Curata T.B.si IAC apoi curata EGR, verifica sa nu ia aer fals /furtune vacuum crapate sau iesite.Fa-i o agrafa si revino cu detalii.