| Mihai1234r a întrebat:

Salut!
Am un atv de 150cc i-am pus carburator nou si da rateuri si facari in ture joase si nu trage.
Ma gandeam ca ar fi ceva la supape dar nu are nimic.
De unde vine problema?

2 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Carburatorul trebuie reglat corespunzator, nu toate motoarele sunt la fel deci nu poate veni setat perfect din fabrica, in special daca e un carburator "aftermarket".
In principiu trebuie mers la un specialist care sa il regleze atat pentru ralanti, cat si pentru mersul normal (sunt jeturi diferite), daca gasesti unul care chiar are echipament specializat si nu doar "ureche muzicala" te-ai scos, 95% sunt "urechisti", dar si asa tot va merge mai bine decat cum e acum.

| Eric1209 a răspuns:

Probabil trebuie reglat carburatorul. La cum l-ai descris as spune ca intra un amestec bogat in motor. Incearca sa ii dai mai mult aer sau sa ii mai tai din benzina pana cand observi ca merge normal