| Popescu_AdrYan_1994 a întrebat:

am un audi 80 din 1993, benzina, cu aprindere prin delcou (parca asa ii zice). problema e ca nu imi mai porneste masina, iar buba e la acel delco (se impusca platinile )..prin impingere mai porneste?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Pentru ca nu vei avea scanteie la bujii.Schimba platinile si regleaza distanta corect.

| Popescu_AdrYan_1994 explică (pentru darrio2007):

Cum as putea regla distanta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_AdrYan_1994):

Cu o lera.Este o tablita de o anumita grosime.Se gaseste la orice magazin de piese auto.Pe vremuri la Dacia mea foloseam o carte postala.O introduceam intre platini si strangeam surubul cand ea se misca usor intre platini.Nici prea fix nu trebuie sa fie.