Salut! Am un Audi A4 2007 2.0 TDI 140cp cod BPW.
Am facut un drum de 130km si cand am vrut sa pornesc motorul dupa ce am ajuns,a dat la automat si nu a pornit deloc.
A pornit impinsa apoi pornea la sfert.
Este posibil sa fi dat calculatorul peste cap? cel care a incercat sa o porneasca i-a dat direct, nu a asteptat cand a pus contactul, in trecut am mai patit asta cand dadeam repede la automat.
Ce parere aveti?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, calculatorul nu "se da peste cap". Ceea ce astepti in bord la punerea contactului sunt sistemele auxiliare, ECU e pregatit de munca in vreo secunda de la punerea contactului.
Greu de zis ce avea masina, posibil sa se fi dezamorsat, sau sa fi avut probleme cu demarorul, ca nu ai precizat daca invartea sau nu.
Daca era imobilizatorul, pornea si se oprea imediat, nu statea pornita nici impinsa.