| iulianzex a întrebat:

Am un ford focus din 2005 1.6 90hp si am o mica problema in ceea ce priveste turatia.Practic motoru se tureaza foarte foarte greu cand este in viteza a-V-a iar in restul vitezelor merge normal.
Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator (FUNDA)

1 răspuns:
| CristiTatu a răspuns:

Trebuie sa ai o anumita turatie cand schimbi viteza in a cincea (peste 2600-3000rot/min),daca o schimbi cand ai 2000rot/min sau mai putin din cauza accea ai impresia ca masina trage greu, sau cutia de viteze are o problema cu acea treapta de viteza. Funda