| EdyLuta a întrebat:

Salut, am un Ford Focus MK2 din 2009 și are aproape 200k km. Este un motiv de îngrijorare? Țin să menționez ca mașina a fost luată de părinții mei acum 10 ani, si într-un fel face parte din familie. Oare este momentul sa îmi iau altă mașină sau sa ii fac o restaurare a motorului, chiar un engine swap?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă e întreținută nu vad ce îngrijorare sa existe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ii fa nimic, pune ulei de calitate (niciodata Ford Formula), schimba-l la 10. 000km si pune diagnoza de fiecare data, dar nu doar pentru erori, vezi parametrii si semnele de uzura pe ici-colo, ca sa faci reviziile necesare in timp, nu dupa ce ai uzura mare peste tot.
Referitor la kilometraj, eu am 332. 000km si plec cu ea oriunde. O intretin decent, curat/schimb ce trebuie la timp, si nu m-a lasat niciodata in drum, nu plec cu emotie cu ea.
Am niste clienti cu un VW 1.9 TDI, au ajuns pe la 440. 000km, iar dupa 4 ani de revizii la mine, a devenit masina de drum lung, pleaca si ei oriunde, oricand. Si nu este un motor exemplu, eu consider motoarele de la VW mult sub cele de Opel sau Ford. Dar am schimbat tot ce a fost nevoie (turbina, pompa servo, caseta servo, EGR-uri la 2 ani, cablaje, ambreiaj, etc), iar masina acum este solida. Motorul inca merge bine, nu manifesta uzura.

La tine, sa ai grija si de caroserie. In primul rand, curata foarte bine zonele ascunse (dedesubtul masinii), vezi daca trebuie curatata rugina, grunduit sau chiar sudat, apoi aplica un tratament anticoroziv in doi pasi: tratare chimica cu solutii speciale (macar Ferdac), apoi ceruire profesionala, pe care o repeti la 2-3 ani. Pentru ca Focus 2 nu a stat foarte bine la calitatea tablei, multe aveau rugina dinainte sa devina masini vechi.

| adryang78 a răspuns:

Kilometrajul ăsta nu este deloc de mirare într-un interval de 15 ani. Este un rulaj obișnuit. Dacă mașina e întreținută te mai duce încă pe-atât, cel puțin. Din proprie experiență îți spun că, cu cât sunt mai noi, cu atât pică mai repede și au caroseria mai proastă, deci păstreaz-o și întreține-o.