| Allex277 a întrebat:

Salut,am un ford fusion motor1.25 benzină. Daca bag a1-a si plec de pe loc si dupa nu o mai accelerez imi moare motorul. Precizez ca relantiul meu nu este regulat nici cand sta pe loc... inainte nu-mi făcea asa, adică relantiul oscila dar daca o lăsam să meargă singură in a1-a nu-mi murea motorul. Aveti idee ce poate avea?

Răspuns Câştigător
| IeremiaAlin68 a răspuns:

Nu neaparat,se poate alimenta corect atâta timp cât o ți turată, problema e doar când iei piciorul de pe acceleratie dupa cum ai spus si relanti-ul care nu e stabil, daca zici că moare motorul când nu o mai accelerezi înseamnă că în momentul acela se intrerupe de tot alimentarea, cel mai corect e sa mergi cu ea la un service unde îti spune exact ce e, asa multi își impart diferite pareri si tot nu stii exact ce si cum happy

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Mareste.i relantiul. Dar nu vad o problema faptul ca pleci de pe loc daca nu accelerezi se opreste motorul.

| Allex277 explică (pentru baru):

Plec de pe loc cu accelerație dar daca vreau sa i.au piciorul de pe accelerație imi moare motorul, nu.si tine relantiul

| IeremiaAlin68 a răspuns:

Înseamnă că nu se alimentează cum trebuie, e posibil ori filtrul de benzină să fie murdar, pompa de benzină să aibă vreo problemă, ori la sistemul de injecție(rampa injectoarelor, injectoarele), cam toate astea ar fi de verificat

| Allex277 explică (pentru IeremiaAlin68):

Păi si treaba cu alimentarea nu ar trebui sa afecteze si mersul la turati? Intreb doar

| IeremiaAlin68 a răspuns (pentru Allex277):

Nu neaparat,se poate alimenta corect atâta timp cât o ți turată, problema e doar când iei piciorul de pe acceleratie dupa cum ai spus si relanti-ul care nu e stabil, daca zici că moare motorul când nu o mai accelerezi înseamnă că în momentul acela se intrerupe de tot alimentarea, cel mai corect e sa mergi cu ea la un service unde îti spune exact ce e, asa multi își impart diferite pareri si tot nu stii exact ce si cum happy

| Ionut_Comiza_1997 a răspuns:

Probabil ambreajul e pe ducă..cu toate că doar cu un motor Diesel pleci doar din ambreaj așa știu. Oricum mergi la un mecanic.