| stefan1947 a întrebat:

Salut, am un golf 3 din 1.9 TD din 1993, ieri am incercat sa o pornesc, a pornit iar cand am apasat pedala de ambreaj a ramas la fund, revine doar daca o ridic eu, am deschis capota si am observat ca cablul de ambreaj( sufa ) pare a fi mai lunga, ceea ce nu imi explic fiindca nu este cu reglaj, prima data am zis ca este cablul doar ca, daca o pornesc si imi tine cineva furca de la ambreaj sus, masina nu intra in viteza, sa fie furca?

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

In primul rand verifica daca ai rulment de presiune actionat hidraulic. Daca este hidraulic, vezi sub capota, trebuie sa ai un borcan mic, ca cel de frana, unde trebuie sa aiba lichid si verifici lichidul. Daca nu mai are lichid rulmentul nu mai lucreaza. La cele simple, rulmentul este actionat de un arc. Se poate sa fi trecut rulmentul prin placa de presiune dar trebuia sa se auda un zgomot, si mereu cand ridici sau calci pedala trebuie sa se auda un harait ceva. Si in plus rulmentul nu trece asa usor si dintr-o data prin placa de presiune. Eu cred ca problema este la cablu, ceva pe la capete acolo unde se agata. Bineinteles ca nu este ceva ce o sa rezolvi tu acasa deci trebuie sa te duci la un mecanic cu ea pentru un diagnostic sigur.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

A trecut rulmentul prin placa de presiune.Necesita inlocuire kit ambreiaj.

| timisoara a răspuns:

Eu ti-as recomanda daca ai posibilitatea sa schimbi tot ambreajul.Totusi ar fi mai bine sa intrebi un mecanic auto...

| DenisCrisan a răspuns:

Mai bine te consulti cu un mecanic-auto.

| Robert8871 a răspuns:

Eu iti recomand sa chemi un mechanic care se pricepe s-au chiar sa vorbesti cu cineva de la servis sa o duca cu masina de tractat pana acolo si sa o repari. ( Poate vine un copil de 11 ani si zice da si poate nu e adevarat)

| hmarius a răspuns:

E clar (si dupa raspunsurile alor oameni de pe aici) ca placa de presiune de la ambreiaj e dusa. Cel mai sigur e sa o duci la un mecanic, inlocuiesti placa de presiune (sau daca a mai afectat si altceva, mai bine iei cu totul un kit de ambreiaj) si ar trebui sa fie in regula.