| vychy22 a întrebat:

Salut,am un golf 4 1.9 alh..am pe el o navigatie alpine ine s900r,ieri a mers dimineata, apoi am stat cateva ore in casa si cand am pornit-o spre seara nu mai se aprinde navigatia, am desfacut.o din suport...si am vazut ca se invarte ventilatorul din spoate...dar ea nu se aprinde, ramane negru displayul sad, stiti ce ar putea sa aiba?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Verifica conexiunea firelor, vezi sa fie totul in regula, sa nu exista fire libere fara sa fie izolate.
E posibil sa fi intrat pe modul video pentru retur desi nu cred, pentru asta ar trebui sa fie un fir legat la +12.
Eventual incearca sa mai apesi pe butoane, incearca sa bagi un cd si vezi daca porneste.
Si ar mai fi varianta sa deconectezi firele din mufa si sa le lasi doar pe cele pentru alimentare.
In mufa de la masina cel mai probabil ai mai multe alimentari, inclusiv semnal de la blocul de lumini iar daca nu corespund firele poti sa intampini aceasta problema si altele.
Rosu+galben sunt +12v galben trebuie conectat la firul rosu/albastru din mufa masinii, firul rosu de la player, fie la celalt fir rosu/albastru daca exista, fie la rosu simplu care e semnalul pentru contact.
Negru este masa si se conecteaza la firul maro din mufa masinii.
Uita-te sa nu fi suferit mufa masinii alte interventii, ca daca a fost modificata exista posibilitatea sa nu mai corespunda ce am spus eu mai sus.

| vychy22 explică (pentru OldSoul):

Nu cred ca s-a intamplat ceva la fire, pentru ca nu am umblat ..si nu cred ca se rupeau sau ceva singure... ea imi arata ca porneste..ma refer ca incepe sa se invarte ventilaroul in spatele ei, adica primeste curent, dar nu se intampla nimic, nu se aprind nici butoanele la ea, nimic sad

| OldSoul a răspuns (pentru vychy22):

Tu nu ai umblat, dar cand a fost montata cineva sigur a umblat si e posibil sa existe probleme, plus ca masina e in miscare vibratiile se transmit si se poate intampla ce am spus mai sus, sa se mai lipeasca un fir de altul si sa faca contact.
Eu zic ca mai bine ai incerca ce am spus eu, daca nu e de la asta, probabil e un defect ceva din interior, ceea ce inseamna ca probabil ar trebui sa apelezi la un electrician.

| OldSoul a răspuns (pentru vychy22):

Ai cam multe improvizatii pe acolo, e greu sa-mi dau seama ce si cum.
Ai firele alea galben si rosu de la player care se conecteaza cu mufa neagra de la masina, incearca sa le verifici, conecteaza-le mai bine, eventual inverseaza-le intre ele, sau daca poti incearca sa conectezi si rosul si galben la firul galben.
Evetual poti decupla celalte mufe sa nu te derutezi si te concentrezi doar pe cele care se conecteaza cu mufele iso ale masinii.

| vychy22 explică (pentru OldSoul):

Le-am inversat. singura diferenta este ca pleaca mai repede ventilatorul din spatele ei cu aproximativ 2-3 secunde.dar atat..se invarte ventilatorul, ea nu se aprinde sad