| ShiMenZ a întrebat:

Salut!
Am un Golf 4 1.9 TDI, cod motor ALH, din 2001.

Când bag în retur, uneori îmi cârâie ceva la cutie și intră greu.

De la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă intră greu și în treapta 1, poate fi și ambreiajul.
Altfel, timonerie sau problemă internă, în cutie.

| ShiMenZ explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, și în treapta 1 îmi intră greu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ShiMenZ):

Incearca si cu motorul oprit; daca intra usor, e de la ambreiaj.

| SoulReaver a răspuns (pentru ShiMenZ):

Ulei în cutie ai? Nu vâjâie în treapta 5? In marsarier ar trebui introdus doar cand rotile stau pe loc nu in miscare.

| ShiMenZ explică (pentru SoulReaver):

Nu vâjâie în treapta 5, doar în marșarier, și uneori treapta 1 intră mai greu

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In retur? De cand esti sofer?
Ori nu apesi la maxim pedala de ambreiaj ori ai ceva probleme la cutia de viteze. Ori nu manevrezi maneta de viteze in pozitia normala pentru MARȘARIER ( mers inapoi, nu retur, inteligență) si treapta 1.

| ShiMenZ explică (pentru darrio2007):

Să mă scuzi pe mine?