| led11 a întrebat:

Salut, am un golf 6 1.6 tdi break, si cand pornesc masina imi stau turatiile la 900 iar dupa ce merg putin cu masina imi stau la 1000, am scos-o si pe autostrada sa desfund dpf dar tot la 1000 imi sta turatiile, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Am trecut si eu prin aceleasi probleme, am facut egr off si dupa ceva timp dpf off si acum totul e ok.Asta este boala lor.

7 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Nu trebuie scoasa neaparat pe autostrada, trebuie sa mergi constant cu o turatie de 2200-2500rpm, 60-70 km /h sunt suficienti.
In 20 -30 km isi termina regenerarea.Sau poti sa faci o regenerare fortata cu testerul.Un tester vcds il gasesti cu 150 de lei.
Am avut si eu problema asta ca intrase in regenerare continua.
Poate fi si un senzor defect.

| led11 explică (pentru KovacsB):

Asa i-am dat la 2500-2800 la 75 km/h in viteza a 3 a si tot la 1000 sta

| led11 explică (pentru KovacsB):

Mentionez ca imi consuma si mai mult combustibil si mai este si bluemotion

| KovacsB a răspuns (pentru led11):

Daca nu o duci la mecanic o sa se infunde de tot si o sa ramai in strada, plus ca este solicitata la maxim chiulasa etc.
As incerca o verificare cu testerul si o regenerare stationara fortata.

| led11 explică (pentru KovacsB):

O sa astept sa se aprindă iar si dupa o scot iar pana se desfunda, pana acum nu s-a aprins dpf-ul

| KovacsB a răspuns (pentru led11):

Poate fi un senzor defect, sa nu fie prea tarziu. Pune-o pe tester.

| led11 explică (pentru KovacsB):

Sa-mi bag in ea de masina ca m-am saturat de cate probleme are prostia asta de masina

mai bine imi luam de la inceput un golf 4 1.6 benzina break si stăteam linistit mult si bine

| KovacsB a răspuns (pentru led11):

Am trecut si eu prin aceleasi probleme, am facut egr off si dupa ceva timp dpf off si acum totul e ok.Asta este boala lor.