| PolyBlaster15 a întrebat:

Salut! Am un golf 6 din 2010 cu 5+1 trepte. Aș vrea să trec la 6+1, se poate face schimbarea? Și dacă da, cat ar costa aproximativ?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil cât mașină te ar costa

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca exista acelasi tip de motor pe Golf 6 (aceeasi capacitate, cu bloc motor identic sau similar), cu cutie 6+1, poti face schimbarea, insa sunt sanse ca planetarele, kitul ambreiaj si chiar si fuzetele (rareori) sa nu fie compatibile cu noua ta cutie, si sa fie necesara inlocuirea lor, de asemenea.
Ca si costuri, pot spune asa din memoria mea, undeva intre 600 si 800 de lei, plus costul cutiei si eventual al ambreiajului si planetarelor.
Timpul de lucru este de maxim 2 zile, e acelasi lucru ca schimbi doar ambreiajul, sau toata cutia. Timoneria nu sunt sigur daca trebuie schimbata, probabil ca da. Deci mai adaugi vreo 100-200 de lei manopera + costul unei timonerii pentru 6 trepte, cu tot cu maneta/nuca.
Cutia de viteze si planetarele (daca este cazul), este bine sa le iei de la dezmembrari, pentru costuri mai mici. La fel si timoneria, daca este necesara toata (cabluri, rotula, maneta, nuca).
Ambreiajul daca ai noroc si e compatibil, iar al tau se prezinta bine, nu trebuie schimbat. Daca trebuie schimbat, in functie de motorizare, poate fi vreo 3000 de lei cu totul (nou). Nu prea se preteaza din dezmembrari, pentru ca este consumabil, insa uneori poti gasi kituri ca noi la dezmembrari; dar asta se intampla la una din 30-50 de masini de acolo. De obicei sunt uzate pe la 50%, nu merita sa le pui pe masina pentru un an, ca e destul de scumpa manopera sa demontezi din nou cutia pe viitor, ca sa pui un nou ambreiaj.

| wildthing a răspuns:

Mai bine te lipsesti.