| Callxxbbas a întrebat:

Salut, am un mercedes w203 2.2 diesel automat 2003, cand bag in d sau r masina se zgaltaie putin, la fel si pe n, in mers schimba si merge perfect cutia, nu intarzie sau alte prostii si inferioara o da perfect, ce poate sa fie?

3 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

Cand a fost schimbat uleiul si filtrul la cutie ultima data?
Trebuie inlocuit la fiecare 60.000 km.

| Callxxbbas explică (pentru Gligore2000):

Sincer nu stiu, abia am cumparat masina, e adusa din Germania

| Gligore2000 a răspuns (pentru Callxxbbas):

Schimba-i uleiul la cutie si filtrul.Intra cam 6, 5 litri 3, 5 in baie si 3 in convertizor.Este ulei simplu ATF.
Putini mecanici stiu cum se scoate uleiul din convertizor.Trebuie rotit usor de cardan si are un dop in convertizor care se desface cu un imbus de 5.Am avut un W203 acum vreo 10 ani.Inca imi pare rau ca l-am vandut.