| Andrei16Cristian a întrebat:

Salut am un motoscuter peugeot speedfight 49cc, 2T,vreau sa stiu daca are ceva ca ii bag benzina de la OMV de 100, il afecteaza cu ceva,se merita,ca el merge mai bine, fuge etc.

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu nu-l afecteaza cu nimic, dimpotriva chiar este indicat la motoarele in 2t utilizarea benzinei cu cifra octanica ridicata. Oricum scad octanii in urma amestecului cu uleiul ce are loc in carburator, dar nu uita foloseste ca ulei pentru amestec 100% sintetic si nu semisintetice sau minerale, risti foarte mult, nu te lua dupa principiul, lasa ca merge si asa.

1 răspuns:
| ombladon a răspuns:

Daca producatorul o recomanda, atunci baga de 100, dar nu se justifica pretul si consumul mai mare.Mai bine bagi benzina de 95 si cumperi un ulei mai bun.