| Andy40 a întrebat:

Salut!
Am un nissan almera n16 1.5 benzina ..problema este ca am caloriferul de caldura infundat.
Am cautat peste tot si nu se gaseste pentru modelu meu de masina.
Intrebarea este pot pune calorifer gen de alt model alta masina da ca respect dimensiunile forma tot?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

De unde ai tu Nissan Almera? In Europa nu au fost vindutesub numele asta. Almera e doar prin Asia, Oceania, Australia si Africa.
In Europa n-au fost aduse masini care sa se numeasca Almera, asa ca tu de unde ai importat fierul ala?

Calorifer ce spui, gasesti pe net, gasesti la dealer, gasesti aftermarket, nu exista sa nu fie.

Poti sa pui de la alt nissan care tot Almera ar fi, doar ca au alte nume.
Vezi si tu pe net sub ce nume sau vindut, cele din anul ce ai tu masina, apoi stii cum sa mai cauti.
Daca de almera nu ai gasit, cauti nissan pulsar, sau ce alte nume i sa mai dat pe unde a fost vinduta.

In SUA de exemplu se numeste Nissan Versa, dar au fost vindute prima data prin 2012 fiind considerate cele mai ieftine masini, asta pana sa vina Kia si sa le ia fata laughing
Insa is niste trotinete cu motoare de mixer de bucatarie laughing transmisii CVT toate, ca de altfel si Kia.

Cum zic, stii ce an este masina ta, intri pe wikipedia, cauti la anii aia si vezi sub cate nume s-a vandut risnita respectiva, apoi cauti pana gasesti un calorifer ce ai nevoie.