| Nickrol a întrebat:

Am un opel astra cu motor de 1.7 tdi. Am aflat ca am o problema, am o bujie rupta(inauntru) si trebuie schimbata! Aveti idee cam cat costa sa o schimb la un service(am inteles ca trebuie sa se dea chiuloasa jos...)? (daca se poate spuneti-mi un service mai ieftin!)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Recomand sa te duci la un service specializat pe opel, chiar daca dai mai multi bani stii ca nu au facut o treaba de mantuiala. Am facut greseala asta cu masina prietenei (un Audi a4), l-am dus la un service de cartier, mai ieftin si au stricat-o mai rau decat era ea stricata.

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În mod normal la o bujie se poate distruge portelenul de deasupra in rest partea metalica nu se poate distruge.La Opel e putin mai greu sa demontezi bujia dar nu imposibil, daca nu te descurci singur mergi la un service Opel si acestia prin profesionalismul lor vor demonta bujia fara nici o problema pentru ca au scule si dispozitive pentru aceasta operatie si costul acestei operatii nu poate sa depaseasca 50 roni.Nu este necesar sa demontezi chiuloasa decat daca s-a distrus filetul pe care se prinde bujia.

| Robert a răspuns:

Nu ma pricep la masini foarte bine.Nu vad treaba dintre schimbarea bujiei si chiloasa.La un servie se plateste manopera asa ca vei plati si demontarea masinii.Inscrie-te aici pe forum.Acolo vei gasi mai multi specialisti ca aici. http://masini.ro/forum/index.php?act=Reg&CODE=00

| Vlad9371 a răspuns:

Eu iti propun altceva. Ia incearca si demonteazo tu incet incet si incearca sa o scimbi ca nu-i greu trebuie doar sa o desurubezi si sa insurubezi alta si sa montezi masina la loc cam asta e toata treaba. Bafta.