| TanaseȘtefan a întrebat:

Salut, am un opel astra h 1.9 16v si vreau sa cumpar o finala sport, mai exact modelu de pe race-shop.ro de 200 de lei din inox. O vreau pentru 50% auz si 50% "performanta"(am auzit multa lume sa schimbi finala ca e bine si pentru motor si pentru consum si daca chiar nu ai o finala sport pun teava goala in loc de finala). Acum faza e ca stiu cum sunt dieselu, fum la greu. Masina nu are dpf din fabrica. O sa se auda bine doar cu finala? Tata imi zice sa scot intermediara dar imi e frica ca o sa faca ăia de la itp galagie si o sa imi dea cu fum/gaze nearse(stiu ce inseamna gaze nearse, sa te ineci de la ele). Eu tot o schimb dar sunt curios daca mai are cineva masina asa si stie cum se aude, daca se aude diferit.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune ce vrei, oricum nu treci ITP probabil

| TanaseȘtefan explică (pentru suntserios):

Imi zici si dc? Din cate stiu mai ales la diesel nu polueaza fonic si nici nu da cu fum(o toba sport), rolul finalei e doar pentru sunet. Cand am cumparat masina a venit cu un fluier d ala mic de se pune in toba, cand i-a facut proba la 3k ture a facut urat(cred ca peste limita) si doar mi-a tras atentia si cam atat. Oricum spaga 50 de lei e la orice itp.

| suntserios a răspuns (pentru TanaseȘtefan):

Face suficient zgomot și la diesel sa ramai fara talon. Și dacă tot dai șpagă la ITP poate e cazul sa ramai fara talon și o amendă grasa grasa

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am Z19DTH cu dpf, am umblat fara finala vreo jumatate de an, si nu prea se auzea diferenta. Am pornit-o o data doar cu downpipe-ul pe ea, nici atunci nu prea facea galagie.
Abia atunci cand se regenereaza DPF-ul, iar evacuarea sta umeda si incinsa, devine agresiv sunetul, daca nu are finala. In rest, nu prea e galagios motorul asta.
Toba sport s-ar putea sa iti faca niste zgomot de frecvente joase, daca iei un model cu iesire groasa, si ii scoti silencer-ul.
Si da, ai sanse sa apara fum, daca scoti intermediara.

| Wolf1988 a răspuns:

" faza e ca stiu cum sunt dieselu"
Pentru limba română apăsaţi tasta 1.