| TanaseȘtefan a întrebat:

Salut, am un opel astra h 2007, usa spate stanga a ramas blocata. Nu se deschide nici prin interior nici prin exterior. La burduf a fost rupt doar firu rosu iar unu maro si unul mov cu maro erau doar julite. Am legat firul rosu si nimic. Dupa cateva zile am dedus ca usa, la inchidere/deschidere cu cheia, se unde un sunet(de inchis/deschis) numai cand vrea ea dar tot nu se deschide. M am gandit ca a ramas inchis din telecomanda si nu se mai deschide. Am uitat sa mentionez ca e usa manuala. Amuzant e ca la o alta masina tot modelu asta, tot cu usa manuala are 4 dife rupte si unu maro intreg si tot merge inchis/deschis (da, boxa nu mergea.) si repet, firu maro e doar julit/descojit. Ce sa fac? S a atins cel rosu de maro si a facut un scurt? Dar nu e nici o siguranta sarita... imi e greu sa desfac fata usii din interior si sa nu stiu la ce sa ma uit(stiu ce este in interiorlaughing)) dar sa desfac si sa nu vad nici o neinregula).

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deblocheaza masina cu cheia, si insista apoi pe deschiderea mecanica. S-ar putea sa ai broasca defecta, pe partea mecanica.
Daca sunt la fel ca usile de Vectra C, trebuie reglate din cand in cand manerele exterioare, pentru a diminua uzura din broaste.
Deci insista putin de manerul exterior, dar numai dupa ce s-a auzit in usa acel sunet de deblocare.

| adryang78 a răspuns:

Dacă nu se deschide nici pe interior, e problemă mecanică, nu electronică. Chiar dacă n-ar funcționa motorașul, ușa ar trebui să se deschidă din interior. N-ai decât să dai jos fața ușii și să verifici "fierul". big grin