| idontknow222 a întrebat:

Am un passat b6 cu navigatie rns 510 care ramane mereu pornita, o opresc eu din buton(ecranul cel putin). Masina a fost cumparata recent. In 8-10 ore mi se consuma toata bateria din cauza navigatiei.
Cum pot face ca navigatia sa porneasca doar cand e cheia in contact?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ințeleg că nu te pricepi, du-te la un electrician să refacă alimentarea navigației, DUPĂ punerea contactului

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intra in meniul ei, si vezi daca are la setari ceva legat de "ignition logic". De acolo ar trebui sa o programezi sa se inchida/deschida in functie de contact.
Ma indoiesc ca s-a bagat cineva sa lege fire aiurea, aia e o navigatie OEM.

| OldSoul a răspuns:

E o problema frecvent intalnita cand pui pe un Passat B6 (sau toate modelele VW din anii 2004-2009) o navigatie de model mai nou 2009 in colo.
Trebuie sa inlocuiesti modulul CAN Gateway cu unul mai nou, deoarece modulul tau actual nu se intelege cu navigatia model mai nou, si nu stie cand sa o opreasca.
Cauta un modul can care sa provina de pe o masina 2010, adapteaza-l pe masina si vei rezolva problema.

| Panamax a răspuns:

Au fost niste probleme de soft, trebuie facuta o adaptare cu testerul. Daca te uiti pe vw forum problema este destul de des intalnita.