| RazvanRo22 a întrebat:

Am un redresor marca Ultimate Speed si am o nelamurire.
Mie imi intra automat in stand by cand il conectez la baterie si nu imi pot selecta modul de incarcare. In manualul de utilizare mentioneaza caci daca bateria este la un nivel de la 7, 5 pana la 10, 5 V isi face incarcarea prin impulsuri, nici acest lucru nu il fac. Dar nu mentioneaza faptul ca daca este sub 7, 5 V mai face ceva oare?

Răspuns Câştigător
| Negoiu a răspuns:

Părerea mea, să împrumuţi un redresor mai mare (deci la mine decupla - cupla până începea să facă o încărcare normală) şi să vezi atunci când e semiîncărcată bateria dacă redresorul tău funcţionează corect, nu prea văd altă soluţie dacă ai crocodilii bine montaţi pe borne şi redresorul intră în stand by la pornire!

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Probabil daca este sub 7, 5V nu o mai incarca.

| RazvanRo22 explică (pentru ombladon):

La asta ma gandesc si eu dar faza e ca spune ca incarca si baterii complet descarcate. Oricum, ciudata treaba, am sa sun la un infoline la ei

| Negoiu a răspuns:

E clar că intră o protecţie a redresorului în funcţiune fiind bateria atât de descărcată! Eu am un redresor mai mare şi atunci cănd e bateria prea descărcată decuplează (bec roşu) pe suprasarcină.

| RazvanRo22 explică (pentru Negoiu):

Pai si in cazul asta cam ce ar fi de facut?

| RazvanRo22 explică (pentru Negoiu):

Iti multumesc mult!

| Negoiu a răspuns (pentru RazvanRo22):

Părerea mea, să împrumuţi un redresor mai mare (deci la mine decupla - cupla până începea să facă o încărcare normală) şi să vezi atunci când e semiîncărcată bateria dacă redresorul tău funcţionează corect, nu prea văd altă soluţie dacă ai crocodilii bine montaţi pe borne şi redresorul intră în stand by la pornire!

| poenica a răspuns:

Inseriaza un bec de far intre acumulator si redresor si va incepe incarcarea, cand depaseste 9-10 volti poti renunta la bec.