| ___iAho a întrebat:

Salut. Am un scuter in 4T 80cc si are un furtunas mic pe care ies ceva gaze, m-am documentat si cica acela ar fi recirculatorul de gaze si trebuie bagat in filtru. Problema este ca atunci cand il bag in filtru nu mai merge scuterul cum trebuie, merge intrerupt, balbait. Am auzit ca daca lasi furtunasul acela afara si nu il bagi in filtru de aer iti consuma mai mult. Ceva rezolvari?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lasa furtunasul afara, si asuma-ti consumul ceva mai mare. Dar s-ar putea sa nu sesizezi diferenta de consum.
Faptul ca merge motorul prost cu el, poate insemna ori ca este uzat motorul (scapa prea multe gaze pe langa segmenti), sau ca exista un sistem de reglare a acelor gaze (valva PCV sau vreun filtru), care nu isi mai fac treaba.