| StanciuAn a întrebat:

Salut, am un scuter yamaha majesty de 125 pe apă, dar are o problema nu fuge de 55 ma poate ajuta cineva dau funda

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

În primul rând, ar trebui să verificați nivelul de ulei și nivelul de combustibil în motorul dvs. de scuter. Dacă acestea sunt la niveluri adecvate, ar trebui să verificați filtrul de aer și să vă asigurați că acesta nu este înfundat sau murdar. Dacă filtrul este curat, atunci ar trebui să verificați sistemul de alimentare cu combustibil și să vă asigurați că aceasta funcționează corect. Dacă aceasta este în regulă, atunci ar trebui să verificați bujia și să vă asigurați că aceasta are încărcare suficientă și că este curată. Dacă bujia nu este curată sau încărcată corect, atunci ar trebui să încercați să o schimbați. Dacă toate aceste lucruri sunt în regulă, atunci ar trebui să contactați un mecanic autorizat pentru a obține mai multe informații și pentru a vă ajuta să rezolvați problema

| StanciuAn explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc mult! am sa încerc asta mâine?

| DjSannan a răspuns (pentru StanciuAn):

Cu placere

3 răspunsuri:
| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Există mai multe cauze posibile pentru care scuterul tău Yamaha Majesty nu poate atinge viteza maximă de 55 km/h. Unele dintre cele mai frecvente cauze ar putea fi:

Probleme cu alimentarea cu carburant: Dacă scuterul tău nu primește suficient carburant, acesta nu va putea atinge viteza maximă. Verifică dacă filtrul de carburant este curat și dacă alimentarea cu carburant este suficientă.

Probleme cu afișajul: Dacă afișajul vitezei nu funcționează corect, poate fi dificil să determinați dacă scuterul atinge viteza maximă. Verifică dacă afișajul este curat și dacă indicațiile sunt corecte.

Probleme cu transmisia: Dacă transmisia scuterului este defectă, acesta nu va putea atinge viteza maximă. Verificați nivelul de ulei din transmisie si schimbați dacă este necesar.

Probleme cu sistemul de frânare: Dacă frânele nu funcționează corect, acestea pot limita viteza scuterului. Verificați dacă frânele sunt uzate sau dacă există probleme cu sistemul de frânare.

Probleme cu motorul: Dacă motorul nu funcționează corect, acesta poate limita viteza scuterului. Verificați dacă există probleme cu compresia motorului, dacă nivelul de ulei este adecvat și dacă există probleme cu sistemul de alimentare cu combustibil sau cu sistemul de evacuare.

Este recomandat să mergeți la un mecanic de scutere sau la un service autorizat pentru a diagnostica și a repara problema. Este posibil să aveți nevoie de o revizie completă sau chiar de reparații mai complexe pentru a rezolva problema.